- In stock.
Body hair shaver Braun 3 BG3530
Body hair shaver Braun 3 BG3530



Body hair shaver Braun 3 BG3530
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | BROWN, Brown |
| Series | 3 |
| Model | BG3530 |
| Length | 42mm, 105 mm. |
| Width | 42mm, 60 mm. |
| Height | 165mm, 252 mm. |
| Clipper width | 40mm |
| Color | Gray color |
| Power source | Battery |
| Battery type | Ni-MH. Operating time on full charge, up to 80 min. |
| Number of length settings | 3 |
| Number of nozzles | 3 |
| Length setting range | 1 - 5mm |
| Can be washed with water | No |
| Charging level indicator | Yes |
| Low battery indicator | Yes |
| With case | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Weight | 0.353 kg. |
| Country of manufacture | CN |