Navigator Navitel E505 Magnetic
Navigator Navitel E505 Magnetic
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | NAVITEL, Navitel |
| Model | E505 Magnetic |
| Width | 13.2 cm, 120 mm. |
| Depth | 1.75 cm |
| Height | 8.9 cm, 105 mm. |
| Weight | 161 g, 0.645 kg. |
| Installation | Attaches to the windshield |
| Map | Belarus, Poland, Baltic States, Ukraine, Eastern Europe, Western Europe, Central Europe, Southern Europe, Northern Europe |
| Map update | None, Unlimited map updates for the entire life of the device |
| Screen diagonal | 5 inches |
| Screen resolution in pixels | 480x272 |
| Touch screen | Yes |
| Memory capacity | 8GB |
| Supported memory cards | Micro SD |
| Supported languages | English |
| Voice control | No |
| Bluetooth interface | No |
| Rear camera | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | Maps: 47 European countries + full maps of Russia, Ukraine, Belarus, Kazakhstan. Speed cameras, speed limit information. Route selection function: for pedestrians, cyclists, motorcyclists, cars |
| Number of menu and voice languages | 30. Lane assistant. |
| Length | 170 mm. |
| Country of manufacture | CN |