-
−1%
ZOLUX Neo Nigha H36 - rodent cage
ZOLUX Neo Nigha H36 - rodent cage
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Material | Metal, Plastic, Wood |
| Product colour | Grey |
| Recommended for pet type | Rodent |
| Category | For rodents, For rabbit, For mice and rats, For hamster, For the nightjar |
| Weight range | 5 kg - 9,9 kg |
| Easy to clean | Yes |
| Product category | Cage |
| Castor wheels | No |
| Product type | Cage |
| Equipment | Ladder, Wheel, Bowl, Wooden house, Floor |
| Animal type(s) | Rodent |
| Width | 780 mm |
| Depth | 480 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Height | 360 mm |
| Cage height with legs | 64,5 cm |
| Warnings | Ensure the cage is properly assembled to avoid the risk of animals escaping., Regularly check the condition of the cage for damage that may pose a risk to the animals., Ensure the cage is properly ventilated to provide adequate air circulation for the animals. |