TROVET Weight & Diabetic WRD with chicken - Wet dog food - 400 g
TROVET Weight & Diabetic WRD with chicken - Wet dog food - 400 g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet food flavor | Chicken |
| Dosage form | Solid |
| Product category | Veterinary diet |
| Gluten free | No |
| Pet specific needs | Tendency to be overweight, Constipation, Diabetes, Help to maintain a healthy weight |
| Sugar free | Yes |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Age of the pet | Senior, Adult, At any age |
| Package type | Can |
| Soy free | Yes |
| No artificial additives | Yes |
| Pet life stage | Mature |
| Additional features | Diabetes, For seniors, Food hypersensitivity, General health, Overweight |
| Serving size | 400 g |
| Suitable for | Dog |
| Weight range | 201 g - 499 g |
| Category | For dog |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Preservative free | Y |
| Main flavor | Chicken |
| No artificial colours | Yes |
| Weight | 400 g |
| Dog breed | Any breed |
| Animal type(s) | Dog |
| Health effects | Reducing sugar levels |
| Crude fibres | 1.7% |
| Fat content | 2.6% |
| Protein | 7.5% |
| Moisture content | 81.5% |
| Crude ash | 2% |