TROVET Unique Protein UPL with lamb - Wet dog and cat food - 400 g
TROVET Unique Protein UPL with lamb - Wet dog and cat food - 400 g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Main flavor | Lamb |
| Weight range | 201 g - 499 g |
| Dog breed | Any breed |
| Age of the pet | At any age, Senior, Adult |
| Weight | 400 g |
| Gluten free | Yes |
| Health effects | Allergy treatment |
| Additional features | Chicken-free, Gluten-free, Food hypersensitivity, Allergy, Monoprotein |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Soy free | Yes |
| Pet specific needs | Proper digestion, Food alergy, Improve skin health |
| Serving size | 400 g |
| Suitable for | Dog and cat |
| Sugar free | Yes |
| Animal type(s) | Cat, Dog |
| Dosage form | Solid |
| Pet life stage | Mature |
| Package type | Can |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| No artificial colours | Yes |
| Product category | Veterinary diet, Wet food |
| Category | For cat, For dog |
| No artificial additives | Yes |
| Preservative free | Y |
| Pet food flavor | Lamb |
| Moisture content | 82% |
| Protein | 8.5% |
| Crude fibres | 0.5% |
| Fat content | 5% |