TROVET Hypoallergenic LRD with lamb - Wet dog food - 400 g
TROVET Hypoallergenic LRD with lamb - Wet dog food - 400 g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product category | Veterinary diet, Wet food |
| Additional features | Food hypersensitivity, Allergy, Chicken-free, Gluten-free, For seniors, Monoprotein, Hair and skin, Digestive support |
| No artificial colours | Yes |
| Weight range | 201 g - 499 g |
| Category | For dog |
| Age of the pet | Senior, Adult |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Main flavor | Lamb |
| Gluten free | Yes |
| Pet food flavor | Lamb |
| Sugar free | Yes |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Soy free | Yes |
| Preservative free | Y |
| Pet specific needs | Food alergy |
| Serving size | 400 g |
| Suitable for | Dog |
| No artificial additives | Yes |
| Package type | Can |
| Dosage form | Solid |
| Weight | 400 g |
| Dog breed | Any breed |
| Pet life stage | Mature |
| Animal type(s) | Dog |
| Health effects | Allergy treatment |
| Fat content | 5% |
| Moisture content | 79% |
| Crude ash | 1.7% |
| Protein | 9% |
| Crude fibres | 1% |