-
−2%
TASTE OF THE WILD Wild Wetlands - dry dog food - 5,6 kg
TASTE OF THE WILD Wild Wetlands - dry dog food - 5,6 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Category | For dog |
| Age of the pet | Adult, Senior |
| Main flavor | Duck |
| Weight range | 5 kg - 9,9 kg |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| No artificial colours | Yes |
| Product category | Dry food |
| Preservative free | Y |
| Dog breed | Any breed |
| Package type | Sack |
| Pet specific needs | Active |
| Soy free | Yes |
| Animal type(s) | Dog |
| Weight | 5.6 kg |
| Sugar free | Yes |
| Gluten free | Yes |
| Health effects | Fitness improvement |
| Pet life stage | Mature |
| Lactose free | Yes |
| Pet food flavor | Duck |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Dosage form | Solid |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Fat content | 18% |
| Protein | 32% |
| Crude fibres | 4% |