TASTE OF THE WILD Sierra Mountain - dry dog food - 12,2 kg
TASTE OF THE WILD Sierra Mountain - dry dog food - 12,2 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Sugar free | Yes |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Pet life stage | All |
| Dosage form | Solid |
| Package type | Sack |
| Animal type(s) | Dog |
| Health effects | General health |
| Gluten free | Yes |
| Preservative free | Y |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Weight | 12.2 kg |
| Dog breed | Any breed |
| Pet food flavor | Lamb |
| Soy free | Yes |
| Lactose free | Yes |
| Seasonal offer | Spring |
| Pet breed | Rottweiler |
| Age of the pet | At any age |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Category | For dog |
| Main flavor | Lamb |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| No artificial colours | Yes |
| Product category | Dry food |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Fat content | 15% |
| Moisture content | 10% |
| Crude ash | 8.6% |
| Protein | 25% |
| Crude fibres | 4% |