SYTA MICHA Puppy chew bone - dog chew - 13.5 cm
SYTA MICHA Puppy chew bone - dog chew - 13.5 cm
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Additional features | Growth period, For seniors, Dental |
| Type of treat | Natural, Chews, bones |
| Animal type(s) | Dog |
| Seasonal offer | Spring, Summer with your pet |
| Age of the pet | Junior, Senior |
| Size of breed | Large breed 25 - 45 kg, Medium breed 10 - 25 kg, Small breed 5 - 10 kg |
| Package type | Plastic packaging |
| Weight range | 0 g - 200 g |
| Category | For dog |
| Main flavor | Beef |
| Product category | Treat |
| Pet specific needs | Prevention of the development of tartar and tartar re-formation |
| Sugar free | No data available |
| Preservative free | Y |
| No artificial colours | Yes |
| Gluten free | Yes |
| Pet life stage | Puppies (over 4 months) |
| Health effects | Clean teeth, fresh breath |
| Dosage form | Solid |
| Dog breed | Any breed |
| Pet food flavor | Beef skin, Cod |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Soy free | Yes |
| Warnings | Keep out of the reach of children., Store in a dry and cool place., Do not use as a substitute for a balanced diet. |
| Protein | 93% |
| Fat content | 1,4% |
| Crude ash | 1.2% |