SYTA MICHA Fresh breath chew bone - dog chew - 13.5 cm
SYTA MICHA Fresh breath chew bone - dog chew - 13.5 cm
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Size of breed | Large breed 25 - 45 kg, Medium breed 10 - 25 kg, Small breed 5 - 10 kg |
| Main flavor | Beef |
| Weight range | 0 g - 200 g |
| Seasonal offer | Spring, Summer with your pet |
| Additional features | Dental |
| Category | For dog |
| Age of the pet | Adult |
| Product category | Treat |
| No artificial colours | Yes |
| Type of treat | Chews, bones, Natural |
| Pet life stage | Mature |
| Preservative free | Y |
| Pet specific needs | Prevention of the development of tartar and tartar re-formation, Bad breath |
| Pet food flavor | Mint, Beef |
| Dog breed | Any breed |
| Gluten free | Yes |
| Health effects | Clean teeth, fresh breath |
| Sugar free | No data available |
| Animal type(s) | Dog |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Package type | Plastic packaging |
| Soy free | Yes |
| Dosage form | Solid |
| Warnings | Do not use as a substitute for a balanced diet., Store in a dry and cool place., Keep out of the reach of children. |
| Crude ash | 1.4% |
| Fat content | 2.2% |
| Protein | 91% |