-
−3%
SHN Medium Light Care 3 kg
SHN Medium Light Care 3 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Package type | Sack |
| Dog breed | Any breed |
| Health effects | General health |
| Pet food flavor | Meat |
| Includes vitamins | Vitamin A, Vitamin D3 |
| Pet specific needs | Tendency to be overweight |
| Weight | 3 kg |
| Pet life stage | Mature |
| Additional features | Sterilization, Overweight |
| Age of the pet | Adult, Junior |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Product category | Dry food, Veterinary diet |
| Series | ROYAL CANIN Care Nutrition |
| Category | For dog |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Crude ash | 4.8% |
| Selenium content | 0.05 mg/kg |
| Fat content | 11% |
| Crude fibres | 11,8% |
| Iron content | 34 mg/kg |
| L-carnitine content | 200 mg/kg |
| Zinc content | 133 mg/kg |
| Vitamin D3 content | 1000 IU/kg |
| Protein | 27% |
| Manganese content | 44 mg/kg |
| Iodine content | 3.4 mg/kg |
| Copper content | 10 mg/kg |
| Vitamin A content | 22000 IU/kg |