-
−1%
Royal Canin Yorkshire Terrier Adult 85 g
Royal Canin Yorkshire Terrier Adult 85 g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dispenser type | Sachet |
| Package type | Sack |
| Product category | Wet food |
| Category | For dog |
| Pet breed | Yorkshire Terrier |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Additional features | General health |
| Age of the pet | Adult |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Capacity | 85 g |
| Pet life stage | Mature |
| Health effects | Skin & coat |
| Dog breed | Yorkshire Terrier |
| Includes vitamins | Vitamin B12, Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin D3, Vitamin B6, Vitamin C, Vitamin H (biotin), Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B2, Vitamin E, Vitamin B9 (folic acid) |
| Breed size | X-Small (< 4kg) |
| Quantity | 12 |
| Warnings | Use before the expiry date., Not intended for human consumption., Store in a dry and cool place. |
| Manganese content (per 100 g) | 0.9 mg |
| Crude ash | 1.9% |
| Fat content | 6% |
| Zinc content (per 100 g) | 10 mg |
| Moisture content | 78% |
| Crude fibres | 1.6% |
| Protein | 8.5% |
| Iodine content (per 100 g) | 40 μg |
| Energy value (per 100 g) | 102.5 kcal |