Royal Canin Yorkshire Ageing 8+ - dry food for older dogs - 3kg
Royal Canin Yorkshire Ageing 8+ - dry food for older dogs - 3kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 3 kg |
| Package type | Sack, Sack |
| Pet life stage | Mature (over 8 years) |
| Pet specific needs | Proper digestion |
| Animal type(s) | Dog |
| Health effects | Digestive care, Skin & coat |
| Pet food flavor | Poultry |
| Dog breed | Yorkshire Terrier |
| Category | For dog |
| Pet breed | Yorkshire Terrier |
| Additional features | Hair and skin, For seniors |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Product type | Dry food |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Age of the pet | Senior |
| Product category | Dry food |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Calcium | 0.7% |
| Copper content | 15 mg/kg |
| Selenium content | 0.09 mg/kg |
| Magnesium content | 0.09% |
| Potassium content | 0.7% |
| Crude fibres | 2.9% |
| Includes vitamins | Vitamin A, Vitamin D3, Vitamin E |
| Preservative free | No |
| Fat content | 18% |
| Iron content | 43 mg/kg |
| Sulfur content | 0,4% |
| Phosphorus | 0.53% |
| Antioxidants included | Yes |
| Iodine content | 4.3 mg/kg |
| Crude ash | 5.4% |
| Manganese content | 55 mg/kg |
| Zinc content | 165 mg/kg |
| Protein | 29% |
| Sodium | 0.3% |