ROYAL CANIN SHN Mini Puppy in sauce - wet puppy food - 12X85g
ROYAL CANIN SHN Mini Puppy in sauce - wet puppy food - 12X85g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dosage form | Solid |
| Suitable for | Dog |
| Pet food flavor | No data available |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Health effects | General health |
| Animal type(s) | Dog |
| Weight | 12 x 85 g |
| Pet life stage | Puppy |
| Package type | Sachet |
| Dog breed | Cavalier King Charles Spaniel, Pomeranian, Mini Poodle, Pug, Maltese, Dachshund, Mini Dachshund, Shih Tzu, Yorkshire Terrier, Chihuahua |
| Breed size | Small (up to 5 kg), Mini (5 - 10kg) |
| Additional features | Growth period |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Product category | Wet food |
| Category | For dog |
| Age of the pet | Junior |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Warnings | Not intended for human consumption., Use before the expiry date., Store in a dry and cool place. |
| Protein | 8% |
| Iron content | 5 mg/kg |
| Fat content | 6% |
| Includes vitamins | Vitamin D3, Vitamin E |
| Copper content | 2.4 mg/kg |
| Gluten free | No |
| Preservative free | No data available |
| Sugar free | No |
| Crude fibres | 1% |
| Crude ash | 2% |
| Iodine content | 0.3 mg/kg |
| Manganese content | 1.5 mg/kg |
| Zinc content | 16 mg/kg |
| Moisture content | 79% |
| Soy free | No data available |
| No artificial colours | No data available |