-
−4%
Royal Canin SHN Mini Puppy - dry puppy food - 4kg
Royal Canin SHN Mini Puppy - dry puppy food - 4kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Additional features | General health, Growth period |
| Pet breed | Maltese |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Product category | Dry food |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Main flavor | Chicken |
| Category | For dog |
| Age of the pet | Junior |
| Weight | 4 kg |
| Health effects | General health |
| Pet food flavor | Poultry, Rice |
| Breed size | Mini (5 - 10kg) |
| Pet life stage | Puppy |
| Package type | Sack |
| Antioxidants included | Yes |
| Includes vitamins | Vitamin A, Vitamin C, Vitamin H (biotin), Vitamin B3, Vitamin B6, Vitamin B5, Vitamin B12, Vitamin B9 (folic acid), Vitamin B1, Vitamin D3, Vitamin B2, Vitamin E |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Vitamin E content | 510 mg/kg |
| Calcium | 1.25% |
| Selenium content | 0.4 mg/kg |
| Phosphorus | 1% |
| Zinc content | 170 mg/kg |
| Fat content | 20% |
| Potassium content | 0.65% |
| Riboflavin (vitamin B2) content | 6.6 mg/kg |
| Metabolisable Energy (ME) | 4083 kcal/kg |
| Sodium | 0.4% |
| Vitamin C content | 410 mg/kg |
| Vitamin B12 content | 70 μg/kg |
| Pantothenic acid (vitamin B5) content | 34 mg/kg |
| Copper content | 15 mg/kg |
| Protein | 31% |
| Thiamine (vitamin B1) content | 4.1 mg/kg |
| Crude ash | 7.7% |
| Iron content | 220 mg/kg |
| Vitamin D3 content | 1000 IU/kg |
| Niacin (vitamin B3) content | 43.8 mg/kg |
| Biotin content | 2710 μg/kg |
| Manganese content | 63 mg/kg |
| Iodine content | 4.6 mg/kg |
| Vitamin A content | 23000 IU/kg |
| Folic acid (vitamin B9) content | 8.8 mg/kg |
| Vitamin B6 content | 26.1 mg/kg |
| Crude fibres | 1.4% |
| Magnesium content | 0.07% |