-
−1%
ROYAL CANIN SHN Medium Adult in sauce - wet food for adult dogs - 10x140g
ROYAL CANIN SHN Medium Adult in sauce - wet food for adult dogs - 10x140g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 10x140g |
| Suitable for | Dog |
| Health effects | General health |
| Animal type(s) | Dog |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Package type | Sachet |
| Dog breed | Border Collie, Great Dane, Cocker Spaniel, Beagle, Poodle |
| Pet life stage | Mature |
| Breed size | Medium (11 - 25kg) |
| Dosage form | Solid |
| Pet food flavor | No data available |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Additional features | General health |
| Category | For dog |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Main flavor | Poultry |
| Age of the pet | Adult |
| Product category | Wet food |
| Warnings | Use before the expiry date., Not intended for human consumption., Store in a dry and cool place. |
| Iodine content | 0.26 mg/kg |
| Manganese content | 1 mg/kg |
| Crude ash | 1.6% |
| Fat content | 5.5% |
| Gluten free | No |
| Copper content | 2 mg/kg |
| Preservative free | No data available |
| Zinc content | 10 mg/kg |
| Protein | 7.5% |
| Moisture content | 81% |
| Soy free | No data available |
| Iron content | 3 mg/kg |
| Sugar free | No |
| Crude fibres | 1.1% |
| Includes vitamins | Vitamin D3, Vitamin E |
| No artificial colours | No data available |