Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet specific needs | No specific needs |
| Package type | Sachet |
| Pet life stage | Mature |
| Weight | 12 x 85 g |
| Animal type(s) | Dog |
| Health effects | General health, Skin & coat |
| Pet food flavor | Meat |
| Dog breed | Shih Tzu |
| Product category | Wet food |
| Main flavor | Poultry |
| Product type | Wet food |
| Age of the pet | Adult |
| Additional features | General health |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Category | For dog |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Pet breed | Shih Tzu |
| Warnings | Not intended for human consumption., Use before the expiry date., Store in a dry and cool place. |
| Crude ash | 1.9% |
| Manganese content | 43 mg/kg |
| Fat content | 5.5% |
| Crude fibres | 1% |
| Zinc content | 43 mg/kg |
| Includes vitamins | Vitamin D3, Vitamin E |
| Protein | 8.5% |
| Vitamin D3 content | 200 IU/kg |
| Copper content | 2.6 mg/kg |
| Iron content | 14 mg/kg |