ROYAL CANIN Shih Tzu Adult - dry dog food - 1,5 kg
ROYAL CANIN Shih Tzu Adult - dry dog food - 1,5 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 1.5 kg |
| Sugar free | No data available |
| Preservative free | No data available |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Animal type(s) | Dog |
| Health effects | General health |
| Gluten free | Yes |
| Pet life stage | Mature |
| Pet food flavor | Poultry, Rice |
| Dosage form | Solid |
| Package type | Sack |
| Lactose free | Yes |
| Dog breed | Shih Tzu |
| Soy free | N |
| Breed size | Small (2-10 kg) |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| No artificial colours | No data available |
| Product category | Dry food |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Age of the pet | Adult |
| Additional features | General health |
| Category | For dog |
| Pet breed | Shih Tzu |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Fat content | 20% |
| Crude ash | 5.8% |
| Crude fibres | 3% |
| Protein | 24% |