ROYAL CANIN Puppy Mini - dry dog food - 8 kg
ROYAL CANIN Puppy Mini - dry dog food - 8 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dosage form | Solid |
| Dog breed | Small dog breeds, All breeds of miniature dogs |
| Soy free | N |
| Breed size | X-Small (< 4kg), Small (2-10 kg) |
| Pet life stage | Puppy |
| Pet specific needs | Growth period |
| Preservative free | Y |
| Sugar free | No data available |
| Lactose free | Yes |
| Weight | 8 kg |
| Health effects | Healthy bones, healthy growth, strong and powerful teeth |
| Gluten free | No |
| Animal type(s) | Dog |
| Pet food flavor | Poultry |
| Package type | Sack |
| No artificial colours | Yes |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 5 kg - 9,9 kg |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Pet breed | Maltese, Jack Russell Terrier |
| Category | For dog |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Additional features | General health, Growth period |
| Product category | Dry food |
| Age of the pet | Junior |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Protein | 31% |
| Fat content | 20% |
| Crude ash | 7.3% |
| Crude fibres | 1.5% |