-
−8%
Royal Canin Poodle Adult 1.5 kg
Royal Canin Poodle Adult 1.5 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Includes vitamins | Vitamin B1, Vitamin D3, Vitamin A, Vitamin B12, Vitamin B5, Vitamin C, Vitamin H (biotin), Vitamin B3, Vitamin B2, Vitamin E, Vitamin B6, Vitamin B9 (folic acid) |
| Breed size | Mini (5 - 10kg), X-Small (< 4kg) |
| Pet life stage | Mature |
| Age of the pet | Adult |
| Category | For dog |
| Pet breed | Poodle |
| Additional features | General health |
| Product category | Dry food |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Main flavor | Chicken |
| Antioxidants included | Yes |
| Weight | 1.5 kg |
| Package type | Sack |
| Dog breed | Poodle |
| Health effects | General health, Skin & coat |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Magnesium content | 0.07% |
| Zinc content | 208 mg/kg |
| Copper content | 15 mg/kg |
| Biotin content | 3070 μg/kg |
| Iodine content | 4.9 mg/kg |
| Manganese content | 69 mg/kg |
| Vitamin A content | 31000 IU/kg |
| Iron content | 169 mg/kg |
| Fat content | 19% |
| Selenium content | 0.27 mg/kg |
| Thiamine (vitamin B1) content | 27 mg/kg |
| Crude ash | 5.3% |
| Folic acid (vitamin B9) content | 13.6 mg/kg |
| Phosphorus | 0.6% |
| L-carnitine content | 100 mg/kg |
| Potassium content | 0.7% |
| Vitamin D3 content | 800 IU/kg |
| Vitamin B6 content | 75.7 mg/kg |
| Calcium | 0.8% |
| Vitamin E content | 600 mg/kg |
| Crude fibres | 2% |
| Niacin (vitamin B3) content | 482.8 mg/kg |
| Vitamin B12 content | 130 μg/kg |
| Sodium | 0.3% |
| Vitamin C content | 300 mg/kg |
| Riboflavin (vitamin B2) content | 48.6 mg/kg |
| Taurine content | 2000 mg/kg |
| Pantothenic acid (vitamin B5) content | 145.2 mg/kg |
| Protein | 30% |