-
−3%
ROYAL CANIN Miniature Schnauzer Adult - dry dog food - 3 kg
ROYAL CANIN Miniature Schnauzer Adult - dry dog food - 3 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Preservative free | Y |
| Health effects | General health |
| Animal type(s) | Dog |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Sugar free | No data available |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Pet food flavor | Poultry |
| Gluten free | No |
| Pet life stage | Mature |
| Lactose free | Yes |
| Category | For dog |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Dosage form | Solid |
| Package type | Sack |
| No artificial colours | Yes |
| Product category | Dry food |
| Soy free | N |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Weight | 3 kg |
| Age of the pet | Adult |
| Breed size | Small dog breeds (4-14 kg) |
| Dog breed | Miniature Schnauzer |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Fat content | 12% |
| Crude ash | 7.6% |
| Crude fibres | 2.2% |
| Protein | 25% |