ROYAL CANIN Mini Urinary Care - dry dog food - 3 kg
ROYAL CANIN Mini Urinary Care - dry dog food - 3 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Animal type(s) | Dog |
| Package type | Sack |
| Weight | 3 kg |
| Health effects | Urinary and kidney health |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Pet specific needs | Urinary system protection |
| Breed size | Small (2-10 kg) |
| Product category | Dry food |
| Additional features | Sick urinary tract |
| Category | For dog |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Lactose free | Yes |
| Soy free | Yes |
| Age of the pet | Adult |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Gluten free | No |
| Sugar free | No data available |
| Preservative free | Y |
| Pet food flavor | Poultry |
| Series | ROYAL CANIN Care Nutrition |
| Dosage form | Solid |
| Pet life stage | Mature |
| No artificial colours | Yes |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Crude fibres | 2.5% |
| Fat content | 16% |
| Protein | 27% |