ROYAL CANIN Mini Puppy SHN - dry dog food - 2 kg
ROYAL CANIN Mini Puppy SHN - dry dog food - 2 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet food flavor | Poultry |
| Pet life stage | Puppy |
| Pet specific needs | Growth period |
| Weight | 2 kg |
| Package type | Sack |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Breed size | Small (2-10 kg) |
| Gluten free | No |
| Animal type(s) | Dog |
| Health effects | Healthy bones, healthy growth, strong and powerful teeth |
| Dosage form | Solid |
| Product category | Dry food |
| Sugar free | No data available |
| Preservative free | Y |
| Main flavor | Chicken |
| Age of the pet | Junior |
| No artificial colours | Yes |
| Soy free | N |
| Lactose free | Yes |
| Additional features | Growth period, General health |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Category | For dog |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Pet breed | Jack Russell Terrier, Maltese |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Crude fibres | 1.3% |
| Crude ash | 6.8% |
| Protein | 31% |
| Fat content | 20% |