ROYAL CANIN Mini Exigent - dry food for fussy dogs - 1kg
ROYAL CANIN Mini Exigent - dry food for fussy dogs - 1kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 1 kg |
| Includes vitamins | Vitamin E, Vitamin D3 |
| Antioxidants included | Yes |
| Package type | Sack |
| Health effects | General health |
| Pet food flavor | Vegetable |
| Pet life stage | Mature |
| Age of the pet | Senior, Adult |
| Additional features | For seniors, General health |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Series | ROYAL CANIN Feline Health Nutrition |
| Pet breed | Miniature Spitz, West Highland White Terrier, Maltese |
| Product category | Dry food |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Category | For dog |
| Package weight | 1 kg |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Selenium content | 0.08 mg/kg |
| Fat content | 22% |
| Crude fibres | 2.6% |
| Crude ash | 4.8% |
| Vitamin D3 content | 800 IU/kg |
| Protein | 30% |
| Iodine content | 39 mg/kg |
| Iron content | 38 mg/kg |
| Manganese content | 50 mg/kg |
| Zinc content | 133 mg/kg |
| Copper content | 12 mg/kg |
| Vitamin A content | 29500 IU/kg |