ROYAL CANIN Mini Digestive Care - dry dog food for adult small breeds - 1kg
ROYAL CANIN Mini Digestive Care - dry dog food for adult small breeds - 1kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet food flavor | Poultry |
| Weight | 1 kg |
| Dog breed | Any breed |
| Package type | Sack |
| Additional features | Digestive support |
| Main flavor | Goose, Chicken |
| Age of the pet | Adult |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product category | Dry food |
| Includes vitamins | Vitamin D3, Vitamin A |
| Pet life stage | Mature |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Series | ROYAL CANIN Care Nutrition |
| Pet breed | Yorkshire Terrier |
| Category | For dog |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Selenium content | 0.08 mg/kg |
| Fat content | 22% |
| Zinc content | 135 mg/kg |
| Crude ash | 6.1% |
| Iodine content | 3.7 mg/kg |
| Vitamin A content | 30500 IU/kg |
| Vitamin D3 content | 800 IU/kg |
| Copper content | 11 mg/kg |
| Protein | 30% |
| Crude fibres | 1.8% |
| Magnesium content | 48% |
| Iron content | 37 mg/kg |