ROYAL CANIN Mini Adult - wet dog food - 12 x 85g
ROYAL CANIN Mini Adult - wet dog food - 12 x 85g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Additional information | Product undergoing redesign and reformulation. Shipping depending on delivery batches |
| Gluten free | No |
| Weight | 12 x 85 g |
| Pet specific needs | Help to maintain a healthy weight, Strong and healthy bones, Skin and coat |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Soy free | No data available |
| Dosage form | Solid |
| Preservative free | Y |
| Sugar free | No data available |
| Package type | Sachet, Kit |
| No artificial colours | Yes |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Additional features | Overweight, General health |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Main flavor | Poultry |
| Category | For dog |
| Age of the pet | Adult |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Product category | Wet food |
| Warnings | Store in a dry and cool place., Use before the expiry date., Not intended for human consumption. |
| Fat content | 5.2% |
| Moisture content | 81,1% |
| Protein | 7.6% |
| Crude ash | 1.5% |
| Crude fibres | 0.8% |