-
−4%
ROYAL CANIN Mini Adult +8 - dry dog food - 2 kg
ROYAL CANIN Mini Adult +8 - dry dog food - 2 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Category | For dog |
| Dosage form | Solid |
| Gluten free | No |
| Pet specific needs | Vitality, Help to maintain a healthy weight, Strong and healthy bones |
| Preservative free | Y |
| Weight | 2 kg |
| Sugar free | No data available |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Soy free | N |
| Package type | Sachet |
| Age of the pet | Senior, Adult |
| Pet breed | Jack Russell Terrier, Maltese |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Additional features | General health, Muscle building, Overweight |
| Additional information | Product undergoing redesign and reformulation. Shipping depending on delivery batches |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg, 1 kg - 1,9 kg |
| Product category | Dry food |
| No artificial colours | Yes |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Protein | 27% |
| Crude ash | 6.3% |
| Fat content | 16% |
| Crude fibres | 1.5% |