ROYAL CANIN Medium Sterilised dry dog food - 3 kg
ROYAL CANIN Medium Sterilised dry dog food - 3 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Additional features | Sterilization |
| Category | For dog |
| Series | ROYAL CANIN Care Nutrition |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Soy free | N |
| Breed size | Medium (11 - 25kg) |
| Pet food flavor | Poultry, Corn |
| Gluten free | No |
| Health effects | General health |
| Pet specific needs | Sterilised, Tendency to be overweight |
| Sugar free | No data available |
| Package type | Sack |
| No artificial additives | No data available |
| Preservative free | No |
| Weight | 3 kg |
| Pet life stage | Mature |
| Product category | Dry food |
| Main flavor | Poultry |
| Age of the pet | Adult |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Crude ash | 4.9% |
| Protein | 28% |
| Fat content | 13% |
| Crude fibres | 6.4% |