Royal Canin Medium Puppy 4 kg Maize, Poultry
Royal Canin Medium Puppy 4 kg Maize, Poultry
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 4 kg |
| Package type | Sack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Includes vitamins | Vitamin A, Vitamin D3, Vitamin E |
| Category | For dog |
| Additional features | General health |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Main flavor | Chicken |
| Pet food flavor | Poultry, Corn |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Product category | Dry food |
| Pet life stage | Puppy |
| Age of the pet | Junior |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Protein | 32% |
| Crude ash | 8% |
| Vitamin E content | 520 mg/kg |
| Fat content | 20% |
| Crude fibres | 1.7% |
| Vitamin D3 content | 1000 IU/kg |
| Vitamin A content | 16000 IU/kg |