ROYAL CANIN Medium Loaf - wet dog food - 410g
ROYAL CANIN Medium Loaf - wet dog food - 410g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Package type | Can |
| Weight | 410 g |
| Pet specific needs | Protection of muscle mass, General health, Strong immunity |
| Sugar free | Yes |
| Gluten free | No |
| Dosage form | Solid |
| Soy free | Yes |
| Dog breed | All breeds of medium-sized dogs |
| No artificial colours | Yes |
| Additional features | Muscle building, Supporting immunity, General health |
| Main flavor | Meat |
| Weight range | 201 g - 499 g |
| Veterinary classification | Complete feed |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Category | For dog |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Product category | Wet food |
| Age of the pet | Adult |
| Warnings | Not intended for human consumption., Store in a dry and cool place., Use before the expiry date. |
| Fat content | 5.4% |
| Protein | 8.7% |
| Moisture content | 79,7% |
| Crude ash | 2% |
| Crude fibres | 0.5% |