-
−2%
ROYAL CANIN Maxi Adult L - dry dog food - 4kg
ROYAL CANIN Maxi Adult L - dry dog food - 4kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Category | For dog |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| No artificial colours | Yes |
| Age of the pet | Adult |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Dosage form | Solid |
| Additional features | General health, Digestive support, Joint support |
| Weight | 4 kg |
| Package type | Sack |
| Product category | Dry food |
| Veterinary classification | Complete feed |
| Sugar free | Yes |
| Pet specific needs | Protection of the digestive tract, Protection of joints, Strong and healthy bones |
| Gluten free | No |
| Size of breed | Large breed 25 - 45 kg |
| Soy free | N |
| Dog breed | All breeds of large dogs |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Protein | 26% |
| Crude fibres | 1.6% |
| Crude ash | 7.6% |
| Fat content | 17% |