ROYAL CANIN Maltese Adult - dry dog food - 1,5 kg
ROYAL CANIN Maltese Adult - dry dog food - 1,5 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Additional features | Hair and skin |
| Product category | Dry food |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Category | For dog |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Pet breed | Maltese |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Age of the pet | Adult |
| Soy free | N |
| Sugar free | No data available |
| Package type | Sack |
| Dog breed | Maltese |
| Health effects | General health |
| Preservative free | Y |
| Weight | 1.5 kg |
| Dosage form | Solid |
| Breed size | Small (up to 5 kg) |
| Pet life stage | Mature |
| Pet food flavor | Poultry |
| Gluten free | No |
| Animal type(s) | Dog |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Lactose free | Yes |
| No artificial colours | Yes |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Fat content | 18% |
| Crude ash | 6.2% |
| Protein | 24% |
| Crude fibres | 1.4% |