ROYAL CANIN Jack Russell Adult - Dry dog food - 7.5 kg
ROYAL CANIN Jack Russell Adult - Dry dog food - 7.5 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Suitable for | Dog |
| Antioxidants included | Yes |
| Dog breed | Jack Russell Terrier |
| Animal type(s) | Dog |
| Pet food flavor | Rice, Poultry |
| Health effects | General health, Skin & coat |
| Pet specific needs | Skin and coat |
| Sugar free | No data available |
| Preservative free | No |
| Pet life stage | Mature |
| Weight | 7.5 kg |
| Gluten free | No |
| Breed size | Mini (5 - 10kg) |
| Soy free | N |
| Package type | Sack |
| Additional features | Hair and skin |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Weight range | 5 kg - 9,9 kg |
| Category | For dog |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Pet breed | Jack Russell Terrier |
| Age of the pet | Adult, Junior |
| Main flavor | Chicken |
| Product category | Dry food |
| No artificial colours | No data available |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Crude fibres | 1.3% |
| Crude ash | 6.1% |
| Protein | 30% |
| Fat content | 16% |