-
−3%
ROYAL CANIN Jack Russell Adult dry dog food - 1.5 kg
ROYAL CANIN Jack Russell Adult dry dog food - 1.5 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product category | Dry food |
| Age of the pet | Adult, Junior |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Main flavor | Chicken |
| Category | For dog |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Pet breed | Jack Russell Terrier |
| Additional features | Hair and skin |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Gluten free | No |
| Health effects | General health, Skin & coat |
| Antioxidants included | Yes |
| Package type | Sack |
| Soy free | N |
| Sugar free | No data available |
| Dog breed | Jack Russell Terrier |
| Pet food flavor | Poultry, Rice |
| Weight | 1.5 kg |
| Breed size | Mini (5 - 10kg) |
| Pet life stage | Mature |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Protein | 30% |
| Crude ash | 6.1% |
| Fat content | 16% |
| Crude fibres | 1.3% |