Royal Canin Hypoallergenic Small Dog 3.5 kg Adult
Royal Canin Hypoallergenic Small Dog 3.5 kg Adult
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Age of the pet | At any age |
| Additional features | Digestive support, Allergy |
| Pet breed | Maltese |
| Series | ROYAL CANIN Hypoallergenic, ROYAL CANIN Veterinary |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Product category | Dry food, Veterinary diet |
| Category | For dog |
| Preservative free | No data available |
| Gluten free | Yes |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Health effects | Allergy treatment, Skin & coat |
| Pet specific needs | Teeth, Food alergy, Improve skin health |
| Sugar free | No data available |
| Animal type(s) | Dog |
| Dosage form | Solid |
| Package type | Sack |
| Breed size | Small (2-10 kg) |
| Pet food flavor | Meat, Rice |
| Lactose free | Yes |
| Soy free | N |
| Weight | 3.5 kg |
| Pet life stage | Mature |
| No artificial colours | No data available |
| Warnings | Store in a dry and cool place., Ensure access to fresh water., Keep out of the reach of children. |
| Crude ash | 8.4% |
| Fat content | 16% |
| Protein | 24% |
| Crude fibres | 0.7% |