Royal Canin Hypoallergenic 14 kg Adult Liver, Rice, Vegetable
Royal Canin Hypoallergenic 14 kg Adult Liver, Rice, Vegetable
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Lactose free | Yes |
| Pet food flavor | Meat, Rice |
| Gluten free | Yes |
| Package type | Sack |
| Pet specific needs | Proper digestion, Food alergy, Improve skin health |
| Preservative free | No data available |
| Weight | 14 kg |
| Sugar free | No data available |
| Pet life stage | Mature |
| Animal type(s) | Dog |
| Health effects | Allergy treatment, Digestive care, Skin & coat |
| Dog breed | Any breed |
| Soy free | N |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Dosage form | Solid |
| Series | ROYAL CANIN Veterinary, ROYAL CANIN Hypoallergenic |
| Main flavor | Poultry |
| Product category | Dry food, Veterinary diet |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| No artificial colours | No data available |
| Additional features | Hair and skin, Digestive support, Allergy |
| Age of the pet | At any age |
| Category | For dog |
| Warnings | Store in a dry and cool place., Ensure access to fresh water., Keep out of the reach of children. |
| Crude ash | 6.1% |
| Fat content | 19% |
| Crude fibres | 1.1% |
| Protein | 21% |