ROYAL CANIN Hepatic - Wet dog food - 420 g
ROYAL CANIN Hepatic - Wet dog food - 420 g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Category | For dog |
| Series | ROYAL CANIN Hepatic |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Weight range | 201 g - 499 g |
| Pet food flavor | Meat |
| Health effects | Liver protection |
| Animal type(s) | Dog |
| Dosage form | Solid |
| Sugar free | No data available |
| Package type | Can |
| No artificial additives | No data available |
| Pet life stage | Mature |
| Serving size | 420 g |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Dog breed | Any breed |
| Weight | 420 g |
| Gluten free | No |
| Pet specific needs | Liver disease |
| Preservative free | No data available |
| Suitable for | Dog |
| Soy free | No data available |
| Additional features | Sick liver |
| Product category | Veterinary diet, Wet food |
| Main flavor | Poultry |
| No artificial colours | No data available |
| Age of the pet | At any age |
| Protein | 6.5% |
| Crude ash | 1.7% |
| Moisture content | 64,5% |
| Crude fibres | 1% |
| Fat content | 4% |