-
−4%
ROYAL CANIN Giant Adult - dry dog food - 15 kg
ROYAL CANIN Giant Adult - dry dog food - 15 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dog breed | All breeds of giant dogs |
| Soy free | N |
| Weight | 15 kg |
| Sugar free | No data available |
| Product category | Dry food |
| Gluten free | No |
| Pet specific needs | Protection of joints, Vitality |
| Preservative free | Y |
| Additional information | Product undergoing redesign and reformulation. Shipping depending on delivery batches |
| Dosage form | Solid |
| Package type | Sack |
| No artificial colours | Yes |
| Additional features | Muscle building, Joint support |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Age of the pet | Adult |
| Size of breed | Large breed 25 - 45 kg, Large breed +45 kg |
| Main flavor | Poultry, Chicken |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| Category | For dog |
| Pet breed | German Shepherd Dog |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Fat content | 20% |
| Crude ash | 6.1% |
| Protein | 28% |
| Crude fibres | 3.2% |