-
−1%
ROYAL CANIN Dermacomfort - Wet dog food - 12 x 85 g
ROYAL CANIN Dermacomfort - Wet dog food - 12 x 85 g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| No artificial additives | Yes |
| Preservative free | Y |
| Pet specific needs | Skin and coat, Improve skin health |
| Weight | 12 x 85 g |
| Dosage form | Solid |
| Package type | Sachet, Kit |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Soy free | No data available |
| Suitable for | Dog |
| Pet food flavor | Meat |
| Gluten free | No |
| Dog breed | Any breed |
| Sugar free | No |
| No artificial colours | Yes |
| Health effects | Skin & coat |
| Animal type(s) | Dog |
| Serving size | 85 g |
| Pet life stage | Mature |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 0 g - 200 g |
| Series | ROYAL CANIN Care Nutrition |
| Additional features | Hair and skin |
| Category | For dog |
| Age of the pet | Adult |
| Product category | Wet food |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Warnings | Not intended for human consumption., Use before the expiry date., Store in a dry and cool place. |
| Fat content | 6.6% |
| Moisture content | 78% |
| Crude ash | 1.9% |
| Protein | 8.6% |
| Crude fibres | 1.3% |