Royal Canin CCN MINI STERILISED - dry food for adult dogs - 8kg
Royal Canin CCN MINI STERILISED - dry food for adult dogs - 8kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet food additives | Nutritional additives: Vitamin A: 20500 IU, Vitamin D3: 900 IU, E1 (Iron): 40 mg, E2 (iodine): 4 mg, E4 (copper): 12 mg, E5 (manganese): 52 mg, E6 (zinc): 154 mg, E8 (selenium): 0.07 mg, L-carnitine: 200 mg - Technological additives: clinoptilolite of sedimentary origin: 5 g - Preservatives - Antioxidants. |
| Package type | Sack |
| Weight | 8 kg |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 5 kg - 9,9 kg |
| Pet breed | Maltese, Jack Russell Terrier |
| Category | For dog |
| Age of the pet | Adult |
| Additional features | Sterilization |
| Product category | Dry food |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Breed size | X-Small (< 4kg), Mini (5 - 10kg) |
| Includes vitamins | Vitamin B2, Vitamin E, Vitamin A, Vitamin B6, Vitamin B9 (folic acid), Vitamin B1, Vitamin D3, Vitamin C, Vitamin H (biotin), Vitamin B3, Vitamin B12, Vitamin B5 |
| Pet specific needs | Spayed or neutered, Tendency to be overweight |
| Series | ROYAL CANIN Care Nutrition |
| Pet life stage | Mature |
| Antioxidants included | Yes |
| Health effects | Dental care |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Vitamin D3 content | 900 IU/kg |
| Vitamin C content | 230 mg/kg |
| Fat content | 13% |
| Thiamine (vitamin B1) content | 3.9 mg/kg |
| Crude ash | 5.3% |
| Niacin (vitamin B3) content | 13.9 mg/kg |
| Crude fibres | 6.4% |
| Selenium content | 0.24 mg/kg |
| Taurine content | 1000 mg/kg |
| Potassium content | 0.7% |
| Vitamin E content | 550 mg/kg |
| Protein | 30% |
| L-carnitine content | 200 mg/kg |
| Pantothenic acid (vitamin B5) content | 32.3 mg/kg |
| Riboflavin (vitamin B2) content | 3.5 mg/kg |
| Folic acid (vitamin B9) content | 8.8 mg/kg |
| Iodine content | 4.4 mg/kg |
| Calcium | 0.72% |
| Metabolisable Energy (ME) | 3468 kcal/kg |
| Sodium | 0.4% |
| Biotin content | 2640 μg/kg |
| Zinc content | 191 mg/kg |
| Vitamin A content | 22000 IU/kg |
| Phosphorus | 0.7% |
| Magnesium content | 0.08% |
| Iron content | 162 mg/kg |
| Copper content | 15 mg/kg |
| Vitamin B12 content | 60 μg/kg |
| Vitamin B6 content | 25.6 mg/kg |
| Manganese content | 65 mg/kg |