-
−3%
Royal Canin CCN MINI STERILISED - dry food for adult dogs - 3kg
Royal Canin CCN MINI STERILISED - dry food for adult dogs - 3kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 3 kg |
| Package type | Sack |
| Main flavor | Chicken |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Additional features | Sterilization |
| Pet breed | Jack Russell Terrier |
| Product category | Dry food |
| Category | For dog |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Series | ROYAL CANIN Care Nutrition |
| Age of the pet | Adult |
| Pet specific needs | Spayed or neutered, Tendency to be overweight |
| Pet life stage | Mature |
| Health effects | Dental care |
| Includes vitamins | Vitamin D3, Vitamin A |
| Antioxidants included | Yes |
| Breed size | Mini (5 - 10kg), X-Small (< 4kg) |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food. |
| Protein | 30% |
| Fat content | 13% |
| L-carnitine content | 200 mg/kg |
| Vitamin D3 content | 1000 IU/kg |
| Vitamin A content | 22000 IU/kg |
| Iron content | 40 mg/kg |
| Crude ash | 5.4% |
| Selenium content | 0.07 mg/kg |
| Manganese content | 52 mg/kg |
| Zinc content | 156 mg/kg |
| Crude fibres | 6.6% |
| Iodine content | 4 mg/kg |
| Copper content | 12 mg/kg |