ROYAL CANIN CCN Medium Sterilised Adult - dry dog food - 12 kg
ROYAL CANIN CCN Medium Sterilised Adult - dry dog food - 12 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet specific needs | Help to maintain a healthy weight, Spayed or neutered, Tendency to be overweight |
| Weight | 12 kg |
| Sugar free | No data available |
| Gluten free | No |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| No artificial colours | Yes |
| Main flavor | Poultry |
| Additional features | Sterilization, Overweight |
| Product category | Dry food |
| Dog breed | All breeds of medium-sized dogs |
| Series | ROYAL CANIN Care Nutrition |
| Package type | Sack |
| Soy free | N |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Dosage form | Solid |
| Category | For dog |
| Age of the pet | Adult |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Crude ash | 4.9% |
| Fat content | 13% |
| Crude fibres | 6.4% |
| Protein | 28% |