-
−3%
ROYAL CANIN CCN Medium Digestive Care - dry dog food - 3 kg
ROYAL CANIN CCN Medium Digestive Care - dry dog food - 3 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Package type | Sack |
| Health effects | Proper digestion |
| Pet life stage | Mature |
| Animal type(s) | Dog |
| Weight | 3 kg |
| Pet specific needs | Proper digestion |
| Dog breed | All breeds of medium-sized dogs |
| Breed size | Medium (11 - 25kg) |
| Sugar free | No data available |
| No artificial colours | Yes |
| Preservative free | Y |
| Gluten free | No |
| Lactose free | Yes |
| Pet food flavor | Poultry |
| Dosage form | Solid |
| Soy free | N |
| Product category | Dry food |
| Age of the pet | Adult |
| Series | ROYAL CANIN Care Nutrition |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Category | For dog |
| Additional features | Hair and skin, Digestive support |
| Main flavor | Goose |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Fat content | 18% |
| Crude ash | 6.2% |
| Crude fibres | 1.8% |
| Protein | 25% |