ROYAL CANIN Bulldog Adult - dry dog food - 12 kg
ROYAL CANIN Bulldog Adult - dry dog food - 12 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Animal type(s) | Dog |
| Pet food flavor | Rice, Meat |
| Lactose free | Yes |
| Health effects | General health |
| Package type | Sack |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Dosage form | Solid |
| Sugar free | No data available |
| Weight | 12 kg |
| Preservative free | No data available |
| Soy free | N |
| Dog breed | Bulldog |
| Breed size | Small dog breeds (4-14 kg) |
| Gluten free | No |
| Pet life stage | Mature |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Additional features | General health |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Pet breed | French bulldog |
| Main flavor | Poultry, Chicken |
| Product category | Dry food |
| Category | For dog |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| No artificial colours | No data available |
| Age of the pet | Adult |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Crude ash | 6.5% |
| Protein | 24% |
| Crude fibres | 2.8% |
| Fat content | 14% |