ROYAL CANIN BHN Yorkshire Terrier Adult dry dog food - 7.5 kg
ROYAL CANIN BHN Yorkshire Terrier Adult dry dog food - 7.5 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Health effects | General health, Skin & coat |
| Breed size | X-Small (< 4kg) |
| Sugar free | No data available |
| Package type | Sack |
| Gluten free | No |
| Dog breed | Yorkshire Terrier |
| Soy free | N |
| Preservative free | No |
| Weight | 7.5 kg |
| Antioxidants included | Yes |
| Pet life stage | Mature |
| Additional features | Hair and skin, General health |
| Category | For dog |
| Weight range | 5 kg - 9,9 kg |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Main flavor | Poultry |
| Product category | Dry food |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Pet breed | Yorkshire Terrier |
| Age of the pet | Adult |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Fat content | 18% |
| Crude ash | 5.1% |
| Protein | 28% |
| Crude fibres | 2.8% |