Royal Canin BHN Shih Tzu Adult -.dry food for adult dogs - 7.5kg
Royal Canin BHN Shih Tzu Adult -.dry food for adult dogs - 7.5kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Main flavor | Chicken |
| Additional features | General health |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Weight range | 5 kg - 9,9 kg |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Category | For dog |
| Product category | Dry food |
| Age of the pet | Adult |
| Pet breed | Shih Tzu |
| Weight | 7.5 kg |
| Antioxidants included | Yes |
| Pet food flavor | Poultry, Rice |
| Package type | Sack |
| Health effects | Dental care, Skin & coat |
| Pet life stage | Mature |
| Dog breed | Shih Tzu |
| Breed size | Mini (5 - 10kg) |
| Includes vitamins | Vitamin B6, Vitamin B12, Vitamin B9 (folic acid), Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin D3, Vitamin B5, Vitamin C, Vitamin H (biotin), Vitamin B3, Vitamin B2, Vitamin E |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Fat content | 20% |
| Selenium content | 0.29 mg/kg |
| Crude ash | 5.6% |
| Thiamine (vitamin B1) content | 27 mg/kg |
| Folic acid (vitamin B9) content | 13.6 mg/kg |
| Vitamin D3 content | 800 IU/kg |
| Riboflavin (vitamin B2) content | 48.6 mg/kg |
| Iron content | 193 mg/kg |
| Vitamin C content | 300 mg/kg |
| Pantothenic acid (vitamin B5) content | 145.2 mg/kg |
| Manganese content | 81 mg/kg |
| Protein | 24% |
| Vitamin E content | 600 mg/kg |
| Taurine content | 0.2 mg/kg |
| Calcium | 0.82% |
| Phosphorus | 0.6% |
| Vitamin A content | 31000 IU/kg |
| Vitamin B12 content | 130 μg/kg |
| Copper content | 15 mg/kg |
| Sodium | 0.3% |
| Potassium content | 0.7% |
| Zinc content | 238 mg/kg |
| Niacin (vitamin B3) content | 482.9 mg/kg |
| Biotin content | 3070 μg/kg |
| Metabolisable Energy (ME) | 4008 kcal/kg |
| L-carnitine content | 100 mg/kg |
| Iodine content | 5.8 mg/kg |
| Crude fibres | 3% |
| Vitamin B6 content | 75.8 mg/kg |
| Magnesium content | 0.05% |