ROYAL CANIN BHN Golden Retriever dry dog food - 12kg
ROYAL CANIN BHN Golden Retriever dry dog food - 12kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pet specific needs | No specific needs |
| Dog breed | Golden Retriever |
| Weight | 12 kg |
| Package type | Sack |
| Sugar free | No data available |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Category | For dog |
| No artificial colours | No data available |
| Soy free | N |
| Age of the pet | Adult |
| Gluten free | No |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| Pet breed | Golden Retriever |
| Product category | Dry food |
| Main flavor | Poultry |
| Dosage form | Solid |
| Size of breed | Large breed 25 - 45 kg |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Fat content | 13% |
| Protein | 25% |
| Crude ash | 6.3% |
| Crude fibres | 3.7% |