-
−1%
Royal Canin BHN French Bulldog Adult - dry dog food - 9kg
Royal Canin BHN French Bulldog Adult - dry dog food - 9kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 9 kg |
| Package type | Sack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Category | For dog |
| Age of the pet | Adult |
| Pet breed | French bulldog |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Main flavor | Pork |
| Product category | Dry food |
| Pet life stage | Mature |
| Pet food flavor | Pork |
| Additional features | General health |
| Includes vitamins | Vitamin A, Vitamin D3 |
| Weight range | 5 kg - 9,9 kg |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Fat content | 18% |
| Crude ash | 6% |
| Vitamin D3 content | 800 IU/kg |
| Protein | 26% |
| Crude fibres | 1.3% |
| Vitamin A content | 30500 IU/kg |