Royal Canin Anallergenic 8 kg Adult
Royal Canin Anallergenic 8 kg Adult
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 8 kg |
| Package type | Sack |
| Dog breed | Any breed |
| Health effects | Allergy treatment, Digestive care, Skin & coat |
| Gluten free | Yes |
| Animal type(s) | Dog |
| Pet food flavor | Rice, Meat |
| Dosage form | Solid |
| Pet life stage | Mature |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Pet specific needs | Proper digestion, Food alergy, Improve skin health |
| Soy free | N |
| Preservative free | No data available |
| Lactose free | Yes |
| Sugar free | No data available |
| Weight range | 5 kg - 9,9 kg |
| Main flavor | Poultry |
| Additional features | Allergy, Food hypersensitivity |
| Age of the pet | Adult |
| Category | For dog |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Series | ROYAL CANIN Veterinary, ROYAL CANIN Anallergenic |
| Product category | Dry food, Veterinary diet |
| No artificial colours | No data available |
| Warnings | Keep out of the reach of children., Store in a dry and cool place., Ensure access to fresh water. |
| Crude ash | 6.5% |
| Fat content | 16.5% |
| Crude fibres | 1.7% |
| Protein | 18% |