ROYAL CANIN Adult Cocker - dry dog food - 12 kg
ROYAL CANIN Adult Cocker - dry dog food - 12 kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Package type | Sack |
| Animal type(s) | Dog |
| Dog breed | Cocker Spaniel |
| Weight | 12 kg |
| Pet specific needs | No specific needs |
| Pet food flavor | Poultry, Cereal |
| Health effects | General health |
| Lactose free | Yes |
| Dosage form | Solid |
| Pet life stage | Mature |
| No artificial colours | No data available |
| Sugar free | No data available |
| Gluten free | No |
| Soy free | N |
| Breed size | Medium (12 -18kg) |
| Additional features | General health |
| Preservative free | No data available |
| Series | ROYAL CANIN Breed Health Nutrition |
| Category | For dog |
| Main flavor | Poultry, Chicken |
| Weight range | 10 kg - 15,9 kg |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Product category | Dry food |
| Age of the pet | Adult |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Crude ash | 5.1% |
| Protein | 25% |
| Crude fibres | 1.4% |
| Fat content | 14% |